ESP: Enternasyonalist komünist savaşçı Ivana Hoffmann ölümsüzdür!

Ortadoğu halklarını karanlığa mahkum etmek isteyenlere karşı verilen mücadelede bir enternasyonal yıldız daha doğdu. Afrikalı ve Avrupalı komünist kadın savaşçı Ivana Hoffmann, partisinin Avaşin Tekoşin Güneş’i, Til Temir’de faşist IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşti. Ivana yoldaş, tarihsel olanla güncel olanın kesiştiği kavşakta, kadın özgürleşmesinin tarihsel sembolü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kadın özgürleşmesinin devrimci toprağı Rojava’da savaş mevzilerinde karşılarken sonsuzluğa kanatlandı. Onun ölümsüzlük eylemi enternasyonal devrimciliğin ve kadın özgürlük mücadelesinin bayrağıdır artık.

Annesi Alman ve babası Kongolu olan, Avrupa metropollerinde devrimci saflara katılan ve 6 ay önce de Rojava’ya gelen Ivana yoldaş, Rojava devriminin dünya halkları adına sürdürülen şanlı bir onur ve özgürlük yürüyüşü olduğunun somutlaşmış örneğidir.

Rojava bir halklar bahçesidir. Avaşin yoldaş da, tıpkı yakın zamanda YPG saflarında savaşırken ölümsüzleşen İngiliz Eric Constandino Scurfield ve Avustralyalı Ashley Kent Johnston yoldaşlar gibi, bu halklar bahçesine atılan yeni bir kardeşlik ve eşitlik tohumu oldu. Yoldaşlarının “Mardinli”si, daha birkaç gün önce, „Rojava devrimi insanlığı savunuyor, Rojava devrimini ve insanlığı savunmak için buradayım“ diyordu. Dediği gibi yaptı, söylediği gibi yaşadı. Ölümsüzlüğüyle insanlık direnişinin Rojava’daki enternasyonal sembolleri arasında onurlu yerini aldı.

Avaşin yoldaş, kadın düşmanı IŞİD’e karşı savaşmanın taşıdığı özel anlamın tamamen bilincinde olarak, 8 Mart’ı elde silah savaş siperlerinde karşılıyordu. Kadınların köle pazarlarında satılmasına, tecavüz edilerek öldürülmesine meydan okuyordu. “Rojava’dan Türkiye’ye, Kuzey Kürdistan’dan Şengal’e ve Avrupa’ya kadar tüm kadınları, hakları ve özgürlüğü için mücadeleye etmeye çağırıyorum“ sözleriyle seslendi bize.

Avaşin yoldaş erkek ve devlet şiddetine uğrayan, özgürlük isteyen tüm kadınların elinde bundan böyle bir meşaledir. Onun IŞİD çetelerini hedef alan mermileri, 8 Mart 1857’de katledilen 129 kadının, Almanya’da infaz edilen Rosa Luxemburg’un, Dominik Cumhuriyeti’nde katledilen Mirabel kardeşlerin, Bağdat’ta idam edilen Leyla Qasim’ın, İran’da idam edilen Şirin Elemhuli’nin, Paris’te katledilen Sakine, Fidan ve Leyla’nın, Mersin’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın ve her türden erkek şiddetiyle yaşamını yitirmiş sayısız kadının sorulmuş hesabıdır. O, Beritanlar, Zilanlar, Şengül Boranlar, Yasemin Çiftçiler ve Arin Mirxanlar gibi, dünya kadın özgürlük mücadelesinde Türkiye ve Kürdistan’dan yol gösteren bir kutup yıldızıdır.

Rojava, dünya halklarının onur ve özgürlük devrimidir. Rojava, kadın devrimidir. Sözümüzdür: Bu devrim, Ivana Hoffman yoldaşımızın eylemiyle gösterdiği yoldan, can feda savunulacaktır. Ezilenlerin zafer bayrağı, yerle bir edilmiş zulüm karargâhlarının yerinde, Ivana yoldaş ve tüm ölümsüzlerimiz adına dalgalanacaktır.

Avaşin Tekoşin Güneş yoldaş ölümsüzdür!

Rojava devrimimiz!

Yaşasın kadın devrimimiz!

08.03.2015

ESP

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s