MLKP Enternasyonal Büro: MLKP’li savaşçı İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş) Til Temir’de ölümsüzleşti

Til Temir’de ön cephede dinci faşist Daiş çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşti yoldaşımız.

 

İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş) yoldaşımız 1 Eylül 1995’te Almanya’da doğmuştu. Afrika kökenliydi. Genç yaşta komünist gençlik mücadelesinde yer aldı. Rojava devriminin ve partimizin çağrısına kulak vererek Daiş’e karşı mücadele için ön saflara atıldı; Enternasyonal tugayın öncülerindendi. Önce Cizire Kantonunda çeşitli mevzilerde görev aldıktan sonra faşist Daiş çetelerinin Til Temir’e, Süryani köylerine yönelik saldırılarını püskürtmekle görevli birliklerde yer aldı.

 

İvana yoldaşın bir yanı Alman, bir yanı Afrikalı ve diğer bir yanı da Türkiye-Kürdistan’dı. Ona boşuna Mardinli denmemişti. Düşüncesinde, yaşamında, mücadelesinde gerçek anlamda bir enternasyonalistti.

İvana yoldaş, sen unutulması mümkün olmayan, örnek alınması gereken gerçek bir Mardinlisin!

 

Kürt ve Türk halklarının acılarına, sevinçlerine ve savaşına ortak olmayı, faşist diktatörlüklere, sömürgeciliklere karşı, dövüşmeyi kendine yaşam felsefesi olarak belirlemişti. Kürtçe şarkıları severek söyler, Kürtçe ve Türkçe konuşabilirdi.

Avrupa’nın sunduğu olanakları reddederek partimizin çağrısına katılarak enternasyonalizm anlayışını söylemden çıkardı, eylemiyle enternasyonalist mücadelenin bir örneği oldu.

 

MLKP-Rojava „Komünist savaşçı, enternasyonalist devrimci Avaşin yoldaşımız ölümsüzdür“ açıklamasında yoldaşımız hakkında şunları der:

„O başka türlü yaşayabileceği düzen içi bir yaşam yerine, devrimci olanı seçti. Kopuşlar kuşağının öncü kadın savaşçılarından biri olarak, devrimin sıcak cephelerinde yerini aldı. Kadın devrimi görüş açısıyla düzeni değil, devrimi büyüttü.

 

Avaşin yoldaşımız, Rojava devriminin bölgede örnek bir model haline gelebilmesi için mutlaka yaşaması gerektiğine inanıyordu. Devrimi sahiplenmenin geleceği sahiplenmek olduğunu biliyordu. Devrimin zaferi için güçlü bir savunma gücüne sahip olması gerektiğine inanıyor bunun için kafa yoruyordu. O sadece bir savaşçı değil, aynı zamanda komutanlaşma yöneliminde olan bir partiliydi. Rojava devriminden sonra, Türkiye ve Kuzey Kürdistan mücadelesinde yer almak en büyük hayaliydi. O devrim düşleri gören bir özgürlük arayışçısıydı. Düşleri düşlerimiz, yolu yolumuz, anısı onurumuzdur.“

 

İvana yoldaşı anlamak, onu anmak, onun gibi olmak, ancak ve ancak onun düşünce ve eylemini kavramaktan ve ona göre hareket etmekten geçer. İvana yoldaş bize mücadeleyi, dayanışmayı, enternasyonalizmi söylemde bırakmamanın yolunu gösterdi; Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yer aldı. Takip edilmesi gereken yol İvana yoldaşını bize gösterdiği yoldur.

 

Aynen İspanya iç savaşında faşizme karşı demokratik cumhuriyeti savunmak için dünyanın dört bir yanından Komünist Enternasyonal’in çağrısına uyarak İspanya’ya akın eden enternasyonalistler gibi şimdi de dünyanın birçok yerinden enternasyonalistler faşist Daiş çetelerine karşı Rojava Devrimini savunmak için cephede savaşmaktalar. YPG saflarında şehit düşen bu enternasyonalistlerden birisi Avustralyalı Johnston Ashly (Bagok Serhed), bir diğeri de Til Berak operasyonu sırasında şehit düşen İngiliz savaşçı Erik Konstandino Scurfield (Kemal).

 

Son mektubunda „Rojava devriminin bir parçası olmak istiyor, orada kendimi geliştirmek istiyorum… Her şeyden de önemlisi gerekiyorsa kendi hayatım ile devrimi savunmak istiyorum…

 

Kapitalist barbarlığa karşı özgürlük mücadelesi karşımda dururken ben daha fazla eylemsiz duramam. Partimizin enternasyonal yönünü temsil edecek ve örgütümüzün silahlı mücadelesinin bir parçası olacağım. Eğer bir gün dönersem, yoldaşlarıma ve çevreme mücadele ruhu ve çelikten irade taşıyacağım. En güzel şarkılar olup, herkesi büyüleyeceğim“ diyordu. Geri dönemedin ama ölümsüzleşmenle sadece yoldaşlarına ve çevrene değil emperyalizme, barbarlığa karşı özgürlük için mücadele eden bütün dünya halklarına enternasyonalizm mücadele ruhu ve çelikten iradesini taşıdın.

 

Partimizin enternasyonalizmi söylemden çıkartarak pratiğe uygulayan sembolü olarak ölümsüzleştin Mardinlimiz.

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s