Ivana Hoffmann kimdi?

Ivana Hoffmann kimdi?

Ivana Hoffmann 1 eylül 1995 yilinda Duisburg Emmerich kentinde dogdu. 7 mart 2015 de henüz 19 yasinda Cizre Kantonunun Til Temir köyünde fasist DAIS ceteleri tarafindan katledildi. Ivana Hoffmann bir enternasyonalist ve örgürlük savascisi olarak yasamini yitirdi. Bügünler de bile bir cok insan icin umudun simgesi oldu.

Ailesi ve cocuklugu

Ivana Hoffmann canli, hareketli ve arsiz bir genc kadindi. Annesi alman kökenli bir emekci, babasi ise Togo’lu. Ivana’nin toplam 12 öz ve yari öz kardesleri var. Yasadigi sehir Emmerich’in futbol klubunde aktiv futbol oynardi. Müzik yapmayi, sarki söylemeyi ve dans etmeyi cok severdi. Herkez tarafindan cok sevilen bir insan olan Ivana’nin sayisiz arkadasi vardi. Rojava’ya gittigi son güne kadar Duisburg’un Meiderich kentinde yasadi.


Politik yasami

Ivana 2009 yilinda Duisburg’da ögrenci hareketiyle tanidsi. Bu onun politik yasaminin baslangici oldu. Icden gülüsü, etkileyici ve acik tarziyla herkezi pesinde sürükleyen Ivana Basin sözcülügüne secildi. Empati kurma ve calismalara katma yetenegiyle bir cok genci sokaklara cikarmayi basardi.


Ivana Hoffmann yoldas 2011 yilinda ilk defa Duisburg Meiderich’de ki AGIF dernegine geldi. Burda Young Struggle ile tanisdi, görev aldi ve örgütlenmeye basladi.

Haksizliga ve toplumsal sorunlara karsi ilgi gösterdi ve aktiv mücadeleyi örgütledi.Duisburg’da ki ögrenci protestolari, devrimci bir mayislara, blockupy protestolarina, antifasist yürüyüslere, kadinin toplumda ezilmesine ve sosyal haklarin kesilmesine kardi bir cok eylemi örgütledi ve katildi. Devrimci Tutsaklara özgürlük elemlerine katildi ve 2012 yilinda PKK’li tutsaklar icin örgütlenen aclik grevine katildi. Sinif mücadelesine de ilgi gösteren Ivana yoldas MLKP’nin genclik örgütü KGÖ’de örgütlendi. 2013’ün yarinda türkiye’ye gittigi bir delegasyonla politk genclik kamplarina ve cesitli yürüyüslere katildi.

Ivana kendisini cok cabuk gelistirme yetenegine sahipdi. Sorumlu bir sekilde calisma yürütür ve gencligin ona verdigi örgütsel görevleri büyük bir sorumluluk duygusuyla yerine getirirdi. Eylem, miting, genclik kamplari ve politik sunumlar örgütledi.

2014’ün ilk aylarinda Rojava halki ile beraber gerici-fasist DAIS cetelerine karsi mücadeleye katilmak ve halki yeni katliam, ölüm ve tecavüzlerden korumak icin Rojava’ya gitti.

2015’in ocak ayinda ilk defa Rojavada’dan Erkin Haber Ajansi’na verdigi video reportaj’inda onu Rojavaya götüren nedenleri acikladi. Rojava’da MLKP saflarinda Enternasyonal Tabur’a katilarak avrupa’dan gelen bir cok enternasyonalist savascilarla beraber DAIS cetelerine karsi müdadele etti.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s